Burberry - Historia

stycznia 06, 2017
Hej kochani! Dzisiaj przychodzę do Was z pierwszym postem otwierającym "Rok domów mody". Styczeń jest miesiącem marki Burberry, więc zapraszam do zapoznania się z jej historią. Miłej lektury.
Stwierdziłam, że nie będę umieszczała tu całej historii, tylko najciekawsze jej elementy. Nie chcę przecież nikogo zanudzić.

Założycielem domu mody Burberry jest Thomas Burberry. W 1856 roku otworzył sklepik z płaszczami, który uzyskał sławę dopiero w 1880 roku, gdy projektant wynalazł gabardynę - materiał odporny na wiatr i wodę. Wielu odkrywców i podróżników zachwalało kombinezony uszyte z tejże tkaniny, przez co w 1914 roku Burberry dostał zlecenie uszycia pięciuset tysięcy płaszczy dla armii angielskiej. Tak zaczynał tworzyć się jakże popularny współcześnie trencz (ang. trench coat - płaszcz z okopu).


Znakiem rozpoznawczym Burberry jest charakterystyczna kratka, która kiedyś używana była do podpinek w płaszczach. W 1964 w Tokio, podczas letniej olimpiady, brytyjskie sportsmenki pozowały do zdjęć z płaszczami przewieszonymi przez ramię podszewką do góry. Od tamtego momentu "angielska kratka" stała się symbolem elegancji. Wzór został opatentowany 1924 roku i od tamtego momentu jest najczęściej podrabianym na świecie. W pewnym momencie stał się nawet symbolem angielskich kiboli, co prawie doprowadziło do upadku całej marki. Na szczęście nowy dyrektor kreatywny uratował Burberry przed upadkiem.

Wydaje mi się, że tak dokładnie powinna wyglądać kratka Burberry.
Co oznacza logo marki? Otóż, powstało podczas wojny burskiej w 1901 roku, rycerz na koniu oznacza prestiż i tradycję. Sama zbroja natomiast trwałość materiału wynalezionego przez Burberry'ego. Na fladze widnieje napis "Prorsum" (łac. "do przodu") co symbolizuje innowacyjność i rozwój marki.Królowa Elżbieta II nadała marce przywilej Royal Warrant - tytuł przysługujący oficjalnym dostawcom dworu.
Obecnym dyrektorem marki jest brytyjski projektant - Christopher Bailey, który wcześniej pracował m.in. dla Gucci.
Obecnie fanami domu mody są m.in.: Brad Pitt, Orlando Bloom, Victoria i David Beckham, a także Madonna.Mamy za sobą pierwszy post z całej akcji, podoba Wam się taka forma? Może następnym razem chcielibyście dowiedzieć się jeszcze czegoś? Koniecznie dajcie znać w komentarzu.

Love
Luthsei

You Might Also Like

3 komentarze

 1. Fajny tematyczny post. Z tego co się orientuje salony Burberry są likwidowane w Polsce :/


  W wolnej chwili zapraszam do siebie:

  Mój blog - NKFN.pl 💙

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem za! Post świetny i zdradza trochę z historii marki, fajnie :)
  zapraszamy w wolnej chwili :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny, tematyczny post! Ogólnie pomysł na "Rok domów mody" to strzał w dziesiątkę! Czekam na następny piątek. Buziaki, Nesska x

  OdpowiedzUsuń